Michaela Pašková

Michaela Pašková

Korálky mne jednoduše baví. Jsou mi koníčkem, relaxem, prací, ale mnohdy i těžkou formou prokrastinace. Jsem bytost skrz naskrz tvůrčí a jsem, jak se říká, na volné noze. A ta skáče od počítačové grafiky, malby, roztodivných výtvarných technik a kurzů, sítotiskařiny, kaligrafie až ke svatebním oznámením na zakázku.

A jednou ta noha skočila do korálků a už v nich zůstala. Hodně jsem si oblíbila korálkovou výšivku a freeform. Vytvářím si i vlastní kabošony a komponenty z různých materiálů a přírodnin, experimentuji, kombinuji materiály i technologie. Inspirací je mi příroda ve všech svých podobách i dobách, historie, příběhy, legendy, místa... Nálady, vzpomínky a fantazii se snažím spoutat do šperku a nechat je tak vyniknout a zazářit.

Vnímám to tak, že šperk je módním doplňkem, ale originální šperk už může být i něčím víc. Může být navíc talismanem, pomyslným štítem nebo dokonce zbrojí. Je až neuvěřitelné, když žena, která šperky téměř nenosí, sebere odvahu a vezme si na sebe třeba výrazný a nepřehlédnutelný náhrdelník, jak ji to změní. Nejen navenek, ale i vnitřně. A z toho mám pak největší radost.

Ale k tomu, že šijeme šperky z tisíců korálků je dlouhá cesta, která také měla svůj začátek. A tak ode mne jsou zde šperky hlavně pro začátečníky nebo mírně pokročilé, aby se mohli šitím šperku nejen učit, ale i bavit a své šperky nosit nebo jimi obdarovat své blízké.

Michaela Pašková